SG MTBO 2008 - WREpon 28.4.2008 7:23
Results Stage 1created by MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Nat          Time      Diff. 



Moški 21 Elita  (40)    0.0 km   22 C               

    1    205 Schaffner, Beat                 Swiss team                    SUI         55:39       0:00 
    2    226 Breitschädel, Tobias            ASKÖ Henndorf                 AUT         58:56       3:17 
    3    232 Schachinger, Bernhard           HSV Ried                      AUT         62:29       6:50 
    4    204 Rief, Andreas                   OLT Transdanubien             AUT         64:46       9:07 
    5    265 Mogno, Michele                  Orienteering Swallows Noale   ITA         64:49       9:10 
    6    180 Batticci, Stefano               CAI XXX Ottobre               ITA         67:43      12:04 
    7    254 Lagler, Klaus                   HSV Pinkafeld                 AUT         68:54      13:15 
    8    110 Vidovič, Iztok                  OK Slovenj Gradec             SLO         72:47      17:08 
    9    125 Hechl, David                    Naturfreunde Kitzbuehel       AUT         73:18      17:39 
   10    199 Vajda, Zsolt                    Hungarian MTBO team           HUN         73:32      17:53 
   11    137 Lovrec, Nenad                   OK Vihor                      CRO         74:26      18:47 
   12    127 Kmetič, Sandi                   OK Polaris                    SLO         76:34      20:55 
   13    136 Allwinger, Herwig               OLC Graz                      AUT         78:47      23:08 
   14    100 Breznik, Matic                  OK Slovenj Gradec             SLO         79:50      24:11 
   15    124 Fuernkranz, Martin              Naturfreunde Kitzbuehel       AUT         80:21      24:42 
   16    184 Penavić, Ivan                   OK Maksimir                   CRO         82:28      26:49 
   17    131 Petrovič, Dušan                 OK Polaris                    SLO         82:39      27:00 
   18    260 Lubello, Daniele                Gronlait Or. Team             ITA         83:35      27:56 
   19    185 Strmećki, Petar                 OK Maksimir                   CRO         86:55      31:16 
   20    228 Kropatschek, Franz              WAT                           AUT         88:01      32:22 
   21    112 Koprivnikar, Joc                OK Slovenj Gradec             SLO         88:18      32:39 
   22    102 Pečovnik, Igor                  OK Slovenj Gradec             SLO         88:47      33:08 
   23    215 Sandrisser, Uwe                 Leibnitzer AC                 AUT         90:27      34:48 
   24    149 Berković, Vedran                OK Kapela                     CRO         90:38      34:59 
   25    148 Šantolić, Goran                 OK Kapela                     CRO         90:47      35:08 
   26    113 Cokan, Samo                     OK Slovenj Gradec             SLO         93:38      37:59 
   27    120 Andrejc, Hinko                  OK Slovenj Gradec             SLO         95:07      39:28 
   28    229 Schwaiger, Florian              WAT                           AUT         97:38      41:59 
   29    129 Foški, Valter                   OK Polaris                    SLO         99:19      43:40 
   30    145 Gobec, Karlo                    OK Vihor                      CRO        101:28      45:49 
   31    104 Orličnik, Rok                   OK Slovenj Gradec             SLO        105:27      49:48 
   32    227 Brettner-Messler, Robert        Naturfreunde Wien             AUT        115:08      59:29 
   33    139 Stančić Vidrač, Nino            OK Vihor                      CRO        121:35      65:56 
   34    207 Pais, Mart                      LSF Pronoking Team            EST        126:15      70:36 
   35    191 Fehér, Csaba                    Hungarian MTBO team           HUN        166:54     111:15 

         101 Andrejc, David                  OK Slovenj Gradec             SLO            mp            
         203 Gigon, Christian                OLT Transdanubien             AUT            mp            
         197 Tamás, Tibor                    Hungarian MTBO team           HUN            mp            
         133 Haingartner, Christof           OLC Graz                      AUT           dnf            
         264 Forabosco, Elvis                Orienteering Swallows Noale   ITA           dns            



Ženske 21 Elita  (16)   0.0 km   17 C               

    1    206 Schaffner, Christine            Swiss team                    SUI         55:54       0:00 
    2    230 Zinkl, Sonja                    LZ Omaha                      AUT         60:15       4:21 
    3    222 Mickevičiute, Karolina          OK Azuolas                    LTU         62:58       7:04 
    4    200 Gigon, Michaela                 OLT Transdanubien             AUT         63:42       7:48 
    5    214 Hohenwarter, Elisabeth          Leibnitzer AC                 AUT         64:29       8:35 
    6    192 Füzy, Anna                      Hungarian MTBO team           HUN         64:33       8:39 
    7    190 Cseh, Veronika                  Hungarian MTBO team           HUN         68:10      12:16 
    8    126 Osterman, Eneja                 OK Polaris                    SLO         68:26      12:32 
    9    266 Koczka, Zsófia                  Király SE Szombathely         HUN         78:15      22:21 
   10    253 Wieser, Kerstin                 HSV Pinkafeld                 AUT         79:29      23:35 
   11    263 Zoppe', Giuliana                A.S.D. G.S. Nordestarcento    ITA         92:20      36:26 
   12    144 Gobec, Neda                     OK Vihor                      CRO         94:13      38:19 
   13    209 Zavrl, Maja                     ŠTD Pohorc                    SLO         95:02      39:08 
   14    103 Štalekar, Maja                  OK Slovenj Gradec             SLO         99:00      43:06 
   15    111 Visinski, Maja                  OK Slovenj Gradec             SLO        125:08      69:14 

         261 Cipriani, Milena                Panda Or. Valsugana           ITA           dns            



Moški 21 Kratka  (8)    0.0 km   15 C               

    1    246 Seeböck, Stephan                HSV OL Wr. Neustadt           AUT         52:00       0:00 
    2    135 Fink, Andreas                   OLC Graz                      AUT         57:44       5:44 
    3    238 Grün, Dominik                   OLG Ströck Wien               AUT         64:17      12:17 
    4    240 Müllner, Christian              OLG Ströck Wien               AUT         79:45      27:45 
    5    109 Prasnic, Tomaž                  OK Slovenj Gradec             SLO         92:23      40:23 
    6    198 Vajda, Péter                    Hungarian MTBO team           HUN        107:02      55:02 
    7    123 Potočnik, Mitja                 OK Slovenj Gradec             SLO        123:45      71:45 

         182 Grum, Arnulf                    Brez kluba / without club                   dnf            



Moški nad 55  (6)       0.0 km   12 C               

    1    220 Koch, Wolfgang                  OLCU Viktring                 AUT         35:15       0:00 
    2    233 Schwarz, Rudolf                 HSV Feldbach                  AUT         37:06       1:51 
    3    152 Eberle, Wolf                    HSV Aigen                     AUT         37:15       2:00 
    4    178 Bergner, Walter                 NF Villach                    AUT         43:47       8:32 
    5    134 Fink, Karl                      OLC Graz                      AUT         49:36      14:21 
    6    231 Bernedek, Robert                LZ Omaha                      AUT         54:47      19:32 



Moški nad 35  (8)       0.0 km   17 C               

    1    217 Doerfler, Dietmar               HSV Baden                     AUT         62:45       0:00 
    2    256 Wieser, Thomas                  HSV Pinkafeld                 AUT         65:18       2:33 
    3    258 Göschl, Erich                   OLC Wienerwald                AUT         68:49       6:04 
    4    244 Borsitzky, Hans                 HSV OL Wr. Neustadt           AUT         71:48       9:03 
    5    128 Petrovič, Uroš                  OK Polaris                    SLO         79:55      17:10 
    6    153 Forstinger, Laurenz             HSV Aigen                     AUT         88:09      25:24 
    7    122 Peter, Vujevič                  OK Slovenj Gradec             SLO        134:45      72:00 

         142 Težak, Robert                   OK Vihor                      CRO            mp            



Moški nad 45  (22)      0.0 km   15 C               

    1    252 Jankó, Tamás                    HSV Pinkafeld                 AUT         49:24       0:00 
    2    249 Mikula, Dieter                  SU Klagenfurt                 AUT         53:08       3:44 
    3    132 Dravetz, Walter                 OLC Graz                      AUT         55:44       6:20 
    4    221 Mickevičius, Karolis            OK Azuolas                    LTU         57:15       7:51 
    5    237 Grün, Paul                      OLG Ströck Wien               AUT         60:20      10:56 
    6    224 Melcher, Michael                HSV Graz                      AUT         64:46      15:22 
    7    218 Dobnik, Guenther                OLCU Viktring                 AUT         64:53      15:29 
    8    268 Koczka, Tibor                   Király SE Szombathely         HUN         65:47      16:23 
    9    245 Pidner, Valentin                HSV OL Wr. Neustadt           AUT         66:57      17:33 
   10    284 Nebel, Peter                    HSV OL Wr. Neustadt           AUT         68:52      19:28 
   11    151 Kammerhofer, Sepp               NF Steiermark                 AUT         69:00      19:36 
   12    150 Lang, Gottfried                 NF Steiermark                 AUT         69:52      20:28 
   13    234 Thier, Karl                     HSV Feldbach                  AUT         70:29      21:05 
   14    257 Kristan, Martin                 OK Komenda                    SLO         76:01      26:37 
   15    177 Wallas, Klaus                   NF Villach                    AUT         88:33      39:09 
   16    211 Haindl, Anton                   SU RLV Sparkasse Aspang       AUT         98:20      48:56 
   17    181 Mayer Grego, Ezio               CAI XXX Ottobre               ITA         99:36      50:12 
   18    155 Perica, Mladen                  OK Bjelovar                   CRO        102:51      53:27 
   19    141 Mihaljević, Nenad               OK Vihor                      CRO        122:16      72:52 

         188 Bunyik, László                  Hungarian MTBO team           HUN            mp            
         108 Vodovnik, Mirko                 OK Slovenj Gradec             SLO           dns            
         121 Kuhelnik, Zvonko                OK Slovenj Gradec             SLO           dns            



Moški do 14  (11)       0.0 km   11 C               

    1    167 Dijak, Thomas                   NF Villach                    AUT         41:12       0:00 
    2    223 Finder, Bernhard                HSV Graz                      AUT         46:26       5:14 
    3    140 Mihaljević, Luka                OK Vihor                      CRO         49:29       8:17 
    4    107 Marot, Blaž                     OK Slovenj Gradec             SLO         52:59      11:47 
    5    130 Petrovič, Blaž                  OK Polaris                    SLO         56:27      15:15 
    6    213 Haindl, Raphael                 SU RLV Sparkasse Aspang       AUT         59:34      18:22 
    7    225 Finder, Markus                  HSV Graz                      AUT         60:21      19:09 
    8    106 Andrejc, Klemen                 OK Slovenj Gradec             SLO         63:54      22:42 
    9    219 Dobnik, Rafael                  OLCU Viktring                 AUT         66:49      25:37 
   10    118 Vaupot, Gašper                  OK Slovenj Gradec             SLO         96:17      55:05 

         147 Gobec, Timo                     OK Vihor                      CRO           dnf            



Moški 15 do 17  (9)     0.0 km   15 C               

    1    193 Horváth, Marcell                Hungarian MTBO team           HUN         57:19       0:00 
    2    196 Németh, Bence                   Hungarian MTBO team           HUN         63:34       6:15 
    3    168 Brandmüller, Sascha             NF Villach                    AUT         63:56       6:37 
    4    170 Seppele, Markus                 NF Villach                    AUT         69:24      12:05 
    5    236 Brachmann, Jakob                OLG Ströck Wien               AUT         72:27      15:08 
    6    195 Nagy, Benő                      Hungarian MTBO team           HUN         77:53      20:34 
    7    171 Zenz, Sebastian                 NF Villach                    AUT         81:43      24:24 
    8    169 Maxa, John                      NF Villach                    AUT         84:39      27:20 
    9    156 Perica, Petar                   OK Bjelovar                   CRO         99:22      42:03 



Ženske 15 do 17  (3)    0.0 km   12 C               

    1    161 Reinisch, Helena                NF Villach                    AUT         44:43       0:00 
    2    212 Haindl, Tamara                  SU RLV Sparkasse Aspang       AUT         50:55       6:12 
    3    162 Wallas, Julia                   NF Villach                    AUT         53:39       8:56 



Ženske 21 Kratka  (6)   0.0 km   12 C               

    1    201 Freiler, Barbara                OLT Transdanubien             AUT         46:51       0:00 
    2    248 Krischan, Jutta                 SU Klagenfurt                 AUT         52:01       5:10 
    3    208 Rohtla, Merle                   LSF Pronoking Team            EST         54:25       7:34 
    4    189 Csányi, Éva                     Hungarian MTBO team           HUN         59:17      12:26 

         114 Fišer, Katja                    OK Slovenj Gradec             SLO            mp            
         194 Kovács, Ágnes                   Hungarian MTBO team           HUN            mp            



Ženske nad 35  (5)      0.0 km   12 C               

    1    259 Finder, Gabriele                OLC Wienerwald                AUT         47:16       0:00 
    2    247 Aschaher, Angelika              HSV OL Wr. Neustadt           AUT         48:26       1:10 
    3    202 Tezarek, Helga                  OLT Transdanubien             AUT         61:10      13:54 
    4    164 Wallas, Michaela                NF Villach                    AUT        104:14      56:58 

         216 Alwinger, Tünde                 Leibnitzer AC                 AUT           dns            



Ženske nad 45  (6)      0.0 km   12 C               

    1    165 Irk, Karin                      NF Villach                    AUT         37:54       0:00 
    2    255 Wagner, Ulrike                  HSV Pinkafeld                 AUT         45:14       7:20 
    3    267 Koczka, Gabriella               Király SE Szombathely         HUN         50:15      12:21 
    4    166 Zacherl, Andrea                 NF Villach                    AUT         75:49      37:55 
    5    154 Zetter, Christine               HSV Aigen                     AUT         90:26      52:32 
    6    160 Primus, Elisabeth               NF Villach                    AUT        104:39      66:45 



Ženske do 14  (7)       0.0 km   11 C               

    1    138 Lovrec, Iva                     OK Vihor                      CRO         63:25       0:00 
    2    115 Kuhelnik, Ina                   OK Slovenj Gradec             SLO         64:02       0:37 
    3    179 Wagenländer, Sabrina            NF Villach                    AUT         76:47      13:22 
    4    143 Težak, Dora                     OK Vihor                      CRO         87:06      23:41 
    5    117 Strmčnik, Sara                  OK Slovenj Gradec             SLO        101:47      38:22 

         116 Turičnik, Tanja                 OK Slovenj Gradec             SLO           dnf            
         146 Gobec, Lea                      OK Vihor                      CRO           dnf            



OPEN  (4)               0.0 km   11 C               

    1    119 Prasnic, Žana                   OK Slovenj Gradec             SLO         85:11       0:00 
    2    239 Fruhwirth, Jürgen               OLG Ströck Wien               AUT        106:05      20:54 

         275 Toth, Timea                     Brez kluba / without club                    mp            
         243 Fruhwirth, Jaqueline            OLG Ströck Wien               AUT           dns            



Moški 18-20  (9)        0.0 km   22 C               

    1    262 Helminger, Lukas                HSV Wals                      AUT         66:20       0:00 
    2    174 Moser, Martin                   NF Villach                    AUT         68:57       2:37 
    3    172 Haselsberger, Kevin             NF Villach                    AUT         72:45       6:25 
    4    105 Čoderl, Alen                    OK Slovenj Gradec             SLO         73:16       6:56 
    5    186 Beőthy, Ádám                    Hungarian MTBO team           HUN         74:37       8:17 
    6    173 Mallweger, Raphael              NF Villach                    AUT         76:17       9:57 
    7    187 Bertóti, Róbert                 Hungarian MTBO team           HUN         78:18      11:58 
    8    251 Jankó, Dániel                   HSV Pinkafeld                 AUT         90:03      23:43 
    9    175 Wallas, Gert                    NF Villach                    AUT         90:17      23:57 



Ženske 18-20  (4)       0.0 km   15 C               

    1    235 Grün, Andrea                    OLG Ströck Wien               AUT         62:50       0:00 
    2    250 Habenicht, Sara                 SU Klagenfurt                 AUT         84:17      21:27 
    3    163 Primus, Eva                     NF Villach                    AUT        100:20      37:30 

         183 Jicha, Stephanie                Brez kluba / without club                    mp