Bob Rock 2014 MTB-O + Sprint

10.5.2014 17:32:51

Overall results after stage 2

Created with OEvent


Pos.

St. No.

Name

Class

Club

Country

Time 1

 

Time 2

 

Time

Time+

 

M14 (3700m, 1500m)

1.

 

Hnilica Hannes

M14

OLT Transdanubien

AUT

31:53

(1)

19:42

(1)

51:35

 

2.

 

Grundner Jonas

M14

HSV Aigen

AUT

82:44

(2)

46:13

(2)

128:57

+77:22

 

M15-17 (6600m, 3100m)

1.

 

Lerchegger Bernhard

M15-17

Leibnitzer AC

AUT

61:22

(1)

16:00

(1)

77:22

 

2.

 

Adenstedt Markus

M15-17

Orienteering Klosterneuburg

AUT

68:45

(3)

23:59

(3)

92:44

+15:22

3.

 

Kirchmeir Constantin

M15-17

HSV OL Wiener Neustadt

AUT

67:01

(2)

26:53

(4)

93:54

+16:32

 

 

Finder Markus

M15-17

HSV Graz

AUT

disq

 

dns

 

disq

 

 

 

Lerchegger Maximilian

M15-17

Leibnitzer AC

AUT

disq

 

mp

 

disq

 

 

 

Kratky Paul

M15-17

OLT Transdanubien

AUT

mp

 

17:53

(2)

disq

 

 

M21E (10300m, 3100m)

1.

 

Exler Florian

M21E

OLT Transdanubien

AUT

45:09

(5)

14:46

(3)

59:55

 

2.

 

Dobnik Rafael

M18-20

OLCU Viktring

AUT

47:36

(6)

12:47

(1)

60:13

+0:18

3.

 

Haingartner Christof

M21E

OLC Graz

AUT

58:55

(11)

13:44

(2)

72:39

+12:44

4.

 

Miheljak Blaz

M21E

OK SG

SLO

52:55

(8)

20:29

(11)

73:24

+13:29

5.

 

Kostanjevec Matej

M21E

MOK

SLO

58:13

(10)

16:56

(4)

75:09

+15:14

6.

 

Gruen Dominik

M21E

OLG Stroeck Wien

AUT

59:30

(14)

17:44

(6)

77:14

+17:19

7.

 

Raj Grega

M21E

OK SG

SLO

54:57

(9)

22:29

(13)

77:26

+17:31

8.

 

Andrejc Grega

M21E

OK SG

SLO

58:58

(12)

26:45

(15)

85:43

+25:48

9.

 

Berkovic Vedran

M21E

KAP

CRO

66:47

(17)

19:31

(8)

86:18

+26:23

10.

 

Dorotic Igor

M21E

Vihor

CRO

67:11

(18)

19:55

(10)

87:06

+27:11

11.

 

Jevsevar Bojan

M21E

OKB

SLO

67:28

(19)

19:52

(9)

87:20

+27:25

12.

 

Dudic Marko

M21E

OK SG

SLO

61:37

(15)

26:50

(16)

88:27

+28:32

13.

 

Hofer Rupert

M21E

OLC Graz

AUT

69:42

(20)

17:53

(7)

87:35

+28:40

14.

 

Habus Ivan

M21E

 

 

71:50

(22)

20:50

(12)

92:40

+32:45

15.

 

Burmann Rainer

M21E

OLT Transdanubien

AUT

71:42

(21)

22:31

(14)

94:13

+34:18

 

 

Rief Andreas

M21E

OLC Graz

AUT

44:58

(3)

dns

 

disq

 

 

 

Klimo Thomas

M21E

OLT Transdanubien

AUT

disq

 

dns

 

disq

 

 

 

Schachinger Bernhard

M21E

HSV Ried

AUT

42:58

(2)

dns

 

disq

 

 

 

Fuernkranz Martin

M21E

Naturfreunde Sollenau

AUT

59:22

(13)

dns

 

disq

 

 

 

Haselsberger Kevin

M21E

Naturfreunde Villach - Orienteering

AUT

42:40

(1)

dns

 

disq

 

 

 

Rzsa Lszl

M21E

MTBO Team Hungary

HUN

44:59

(4)

dns

 

disq

 

 

 

Vidovic Iztok

M21E

OK SG

SLO

65:11

(16)

dns

 

disq

 

 

 

Legac Lino

M21E

JAP

CRO

51:25

(7)

dns

 

disq

 

 

 

Pistor Matej

M21E

OK SG

SLO

mp

 

17:43

(5)

disq

 

 

 

Waldmann Andreas

M21E

OLT Transdanubien

AUT

dns

 

dns

 

disq

 

 

 

Fras Gregor

M21E

MOK

SLO

mp

 

mp

 

disq

 

 

 

Pletzer Matthias

M18-20

Naturfreunde Villach - Orienteering

AUT

55:44

(2)

dns

 

disq

 

 

 

Finder Bernhard

M18-20

HSV Graz

AUT

58:54

(3)

dns

 

disq

 

 

 

Pecar Aljosa

M21E

MOK

SLO

dns

 

dns

 

disq

 

 

M21K (6600m, 3100m)

1.

 

Miklozic Primoz

M21K

MOK

SLO

54:18

(3)

22:37

(1)

76:55

 

 

 

Rampitsch Markus

M21K

OLCU Viktring

AUT

59:45

(5)

 

 

disq

 

 

 

Wallas Gert

M21K

Naturfreunde Villach - Orienteering

AUT

41:47

(1)

 

 

disq

 

 

 

Seppele Markus

M21K

Naturfreunde Villach - Orienteering

AUT

50:03

(2)

 

 

disq

 

 

 

Lindenberger Béla

M21K

MTBO Team Hungary

HUN

85:19

(6)

 

 

disq

 

 

 

Danninger Mario

M21K

HSV Graz

AUT

54:39

(4)

 

 

disq

 

 

 

Grum Arnulf

M21K

 

 

125:45

(7)

 

 

disq

 

 

 

Habisch Christof

M21K

HSV Grossmittel

AUT

dns

 

 

 

disq

 

 

 

Plohn Markus

M21K

HSV OL Wiener Neustadt

AUT

dns

 

 

 

disq

 

 

M40 (9000m, 3100m)

1.

 

Hnilica Thomas

M40

OLT Transdanubien

AUT

50:08

(4)

17:32

(1)

67:40

 

2.

 

Schmid Martin

M40

Naturfreunde Steiermark

AUT

54:22

(6)

17:59

(2)

72:21

+4:41

3.

 

Groell Reinhard

M40

OLC Graz

AUT

52:41

(5)

20:13

(5)

72:54

+5:14

4.

 

Adenstedt Erik

M40

Orienteering Klosterneuburg

AUT

59:01

(8)

19:44

(3)

78:45

+11:05

5.

 

Glatz Ewald

M40

OLC Graz

AUT

61:00

(9)

21:54

(8)

82:54

+15:14

6.

 

Fuchs Alois

M40

HSV Feldbach

AUT

67:00

(10)

19:44

(3)

86:44

+19:04

7.

 

Jbstl Gerhard

M40

OLC Graz

AUT

70:14

(11)

21:14

(7)

91:28

+23:48

8.

 

Lipphart-Kirchmeir Harald

M40

HSV OL Wiener Neustadt

AUT

73:49

(12)

22:01

(9)

95:50

+28:10

9.

 

Boncina Igor

M40

OK Azimut

SLO

74:04

(13)

24:59

(10)

99:03

+31:23

10.

 

Kratky Alexander

M40

OLT Transdanubien

AUT

82:59

(15)

34:34

(11)

117:33

+49:53

 

 

Lerchegger Helmut

M40

Leibnitzer AC

AUT

disq

 

20:48

(6)

dsiq

 

 

 

Drfler Dietmar

M40

HSV Grossmittel

AUT

44:07

(2)

dns

 

disq

 

 

 

Stockmayer Manfred

M40

HSV OL Wiener Neustadt

AUT

42:15

(1)

dns

 

disq

 

 

 

Borsitzky Hans

M40

HSV OL Wiener Neustadt

AUT

47:47

(3)

dns

 

disq

 

 

 

Prach Franz

M40

Leibnitzer AC

AUT

93:05

(16)

mp

 

disq

 

 

 

Lagler Klaus

M40

HSV Pinkafeld

AUT

58:46

(7)

dns

 

disq

 

 

 

Brenner Heimo

M40

Orienteering Klosterneuburg

AUT

76:59

(14)

mp

 

disq

 

 

 

Wieser Thomas

M40

HSV Pinkafeld

AUT

dns

 

dns

 

disq

 

 

 

Ruff Bernd

M40

Leibnitzer AC

AUT

dns

 

dns

 

disq

 

 

M50-M45 (6900m, 3100m)

1.

 

Janko Tamas

M50

HSV Pinkafeld

AUT

35:31

(1)

16:42

(1)

52:13

 

2.

 

Kradischnig Guenter

M50

OLC Graz

AUT

46:26

(3)

18:43

(2)

65:09

+12:56

3.

 

Melcher Michael

M50

Naturfreunde Steiermark

AUT

40:26

(2)

26:31

(5)

66:57

+14:44

4.

 

Hochwarter Rudolf

M50

HSV Pinkafeld

AUT

52:28

(4)

24:59

(3)

77:27

+25:14

5.

 

Walch Christian

M50

OLC Graz

AUT

88:23

(6)

25:02

(4)

113:25

+61:12

 

 

Resch Hannes

M50

OETK - Wien

AUT

76:04

(5)

 

 

disq

 

 

M50-M55 (6900m, 2300m)

1.

 

Luttenberger Johann

M50

HSV Feldbach

AUT

48:25

(2)

20:00

(2)

68:25

 

2.

 

Pirchegger Guenter

M50

Naturfreunde Steiermark

AUT

46:54

(1)

22:03

(3)

68:57

+0:32

3.

 

Dobnik Guenther

M50

OLCU Viktring

AUT

54:59

(4)

19:57

(1)

74:56

+6:31

 

 

Wendler Michael

M50

Fun-Orienteering Graz

AUT

51:20

(3)

 

 

disq

 

 

 

Vodovnik Mirko

M50

OK SG

SLO

60:55

(5)

 

 

disq

 

 

 

Novak Herman

M50

MOK

SLO

67:39

(6)

mp

 

disq

 

 

 

Sladic Roman

M50

OKPT

SLO

dns

 

 

 

disq

 

 

M60-M55 (5900m, 2300m)

 

 

Gruen Paul

M60

OLG Stroeck Wien

AUT

35:47

(1)

16:13

(1)

52:00

 

 

 

Thier Karl

M60

HSV Feldbach

AUT

39:08

(2)

18:22

82)

57:30

+5:30

 

M60-M65 (5900m, 1800m)

1.

 

Eberle Wolf

M60

HSV Aigen

AUT

49:39

(4)

19:43

(1)

69:22

 

2.

 

Terler Hans

M60

Naturfreunde Steiermark

AUT

70:26

(5)

43:29

(3)

113:55

+44:33

 

 

Koch Wolfgang

M60

OLCU Viktring

AUT

47:50

(3)

 

 

disq

 

 

 

Benedek Robert

M60

LZ OMAHA

AUT

45:23

(2)

 

 

disq

 

 

 

Maier Curt

M60

ASKOE OLC Ebenthal

AUT

35:02

(1)

 

 

disq

 

 

 

Wieser Ernst

M60

HSV Pinkafeld

AUT

disq

 

 

 

disq

 

 

 

Fink Karl

M60

OLC Graz

AUT

mp

 

19:54

(2)

disq

 

 

 

Eckart Karl

M60

OETK - Wien

AUT

mp

 

 

 

disq

 

 

W14 (3700m, 1500m)

1.

 

Hnilica Jana

W14

OLT Transdanubien

AUT

24:56

(1)

14:58

(1)

39:54

 

 

W15-17 (8100m, 1800m)

 

 

Hnilica Lea

W15-17

OLT Transdanubien

AUT

52:12

(1)

 

 

disq

 

 

 

Swoboda Anna

W15-17

HSV OL Wiener Neustadt

AUT

dns

 

 

 

disq

 

 

W21E (8100m, 2300m)

1.

 

Gigon Michaela

W21E

OLT Transdanubien

AUT

35:41

(1)

15:07

(1)

50:48

 

2.

 

Pistor Kaja

W21E

MOK

SLO

43:19

(3)

19:41

(4)

63:00

+12:12

3.

 

Glatz Verena

W21E

OLC Graz

AUT

51:31

(5)

16:30

(2)

68:01

+17:13

4.

 

Allwinger Tuende

W21E

Leibnitzer AC

AUT

55:57

(6)

21:40

(6)

77:37

+26:49

5.

 

Hribar Anica

W21E

OKB

SLO

59:11

(8)

18:42

(3)

77:53

+27:05

6.

 

Kordis Miheljak Urska

W21E

OK SG

SLO

70:52

(9)

26:14

(7)

97:06

+46:18

7.

 

Strasser Spela

W21E

MOK

SLO

91:41

(10)

20:42

(5)

112:23

+61:35

 

 

Lagler Kerstin

W21E

HSV Pinkafeld

AUT

44:21

(4)

 

 

disq

 

 

 

Reiner Marina

W21E

Naturfreunde Villach - Orienteering

AUT

38:39

(2)

 

 

disq

 

 

 

Primus Eva

W21E

Naturfreunde Villach - Orienteering

AUT

56:16

(7)

 

 

disq

 

 

 

Benke Noemi

W21E

MTBO Team Hungary

HUN

disq

 

 

 

disq

 

 

W40 (5900m, 2300m)

1.

 

Hnilica Sonja

W40

OLT Transdanubien

AUT

44:05

(1)

18:51

(1)

62:56

 

2.

 

Kirchmeir Elisabeth

W40

HSV OL Wiener Neustadt

AUT

57:51

(4)

26:51

(2)

84:42

+21:46

3.

 

Zacherl Andrea

W40

OETK - Wien

AUT

63:26

(5)

36:17

(3)

99:43

+36:47

 

 

Finder Gaby

W40

Naturfreunde Steiermark

AUT

45:25

(2)

mp

 

disq

 

 

 

Glatz Sylvia

W40

OLC Graz

AUT

51:33

(3)

mp

 

disq

 

 

 

Ruff Birgit

W40

Leibnitzer AC

AUT

dns

 

 

 

disq

 

 

W50 (5900m, 1760m)

1.

 

Kienast Johanna

W50

OLT Transdanubien

AUT

73:50

(3)

27:24

(1)

101:14

 

2.

 

Hatzl Sigrid

W50

OLG Stroeck Wien

AUT

86:14

(4)

29:02

(2)

115:16

+14:02

 

 

Poettler Sonja

W50

Naturfreunde Steiermark

AUT

47:20

(1)

 

 

disq