Slovenia in 3 Days, WRE, SOL, Pokal Slovenijesob 21.6.2014 17:25
Overall resultscreated by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                    YB Club                     Nat        S1           S2           S3           S4           S5           Time 



M10  (8)                                      

    1      2 Matevž Kunc                OK Tivoli                SLO     15:37    1   10:24    3                                            26:01 
    2      6 Gašper Zgonec              OK Tivoli                SLO     19:03    5   10:09    2                                            29:12 
    3      3 Denis Gregorc              OK Komenda               SLO     21:33    6   12:23    4                                            33:56 
    4      1 Luka Seljak                OK Komenda               SLO     17:40    4   22:05    5                                            39:45 

           5 Tilen Zupan                OK Komenda               SLO     17:29    3                                                               
           7 Nejc Turk                  OK Komenda               SLO     17:14    2                                                               
          11 Domen Petrovič             OK Polaris               SLO                   9:22    1                                                  
           9 Aljaž Ravnikar             OK Komenda               SLO     23:15    7                                                               



M12  (12)                                     

    1     20 Rasmus Fjordside           Sävedalens AIK           SWE     21:28    5    9:13    1                                            30:41 
    2     18 Domen Kavčič               OK Komenda               SLO     20:16    3   11:00    2                                            31:16 
    3     14 Svit Pestotnik Stres       Carpe Diem               SLO     20:07    1   13:53    5                                            34:00 
    4     12 Erik Gregorc               OK Komenda               SLO     20:11    2   14:32    6                                            34:43 
    5     15 Rok Hernec                 OK Tivoli                SLO     26:00    7   11:59    3                                            37:59 
    6     17 Maj Jurij Miklavec         OK Tivoli                SLO     22:03    6   18:41    8                                            40:44 
    7     19 Filip Grad                 OK Tivoli                SLO     33:08    8   16:39    7                                            49:47 
    8     21 Elias Dobnik               OLC Union Viktring       AUT     21:08    4   45:35   10                                          1:06:43 

          16 Anže Mirtič                OK Komenda               SLO        mp           mp                                                       
          24 Filip Petrovič             OK Polaris               SLO                  12:36    4                                                  
          25 Enej Smole                 OK Polaris               SLO                  25:43    9                                                  
          22 Domen Žurbi                OK Komenda               SLO        mp                                                                    



M14  (9)                                      

    1     30 Matic Blaž              00 OK Komenda               SLO     28:09    1   23:00    1                                            51:09 
    2     32 Žan Ravnikar            00 OK Komenda               SLO     28:50    2   24:28    2                                            53:18 
    3     28 Matjaz Kavcic              OK Komenda               SLO     40:37    4   34:43    3                                          1:15:20 
    4     27 Gregor Kunc                OK Tivoli                SLO     42:38    5   36:44    4                                          1:19:22 
    5     26 Martin Rode             00 OK Komenda               SLO     36:14    3 1:15:59    5                                          1:52:13 

          29 Jaka Grad                  OK Tivoli                SLO        mp           mp                                                       
          31 David Štor                 Individuals/No club            1:52:43    8                                                               
          35 Blaž Bone                  Individuals/No club            1:44:43    6                                                               
          33 Jan Marc                   Individuals/No club            1:48:48    7                                                               



M16  (8)                                      

    1     44 Matej Škarabot          99 OK Polaris               SLO     41:22    2   27:53    1                                          1:09:15 
    2     39 Mark Bogataj               OK Azimut                SLO     35:43    1   38:03    3                                          1:13:46 
    3     37 Gašper Petrovič            OK Polaris               SLO     41:56    3   40:16    4                                          1:22:12 
    4     41 Jan Šalamun                OK Polaris               SLO     51:03    4   36:19    2                                          1:27:22 
    5     40 Aljoša Pogačar          98 OK Komenda               SLO     52:59    5   53:20    5                                          1:46:19 

          38 Gregor Kljun               Individuals/No club                 mp                                                                    
          42 Andrej Gyergyek            Individuals/No club                 mp                                                                    
          45 Juš Smole                  OK Polaris               SLO                     mp                                                       



M18  (10)                                     

    1     57 Rafael Dobnik              OLC Union Viktring       AUT     33:22    2   48:25    1                                          1:21:47 
    2     56 Andraž De Luisa         97 OK Azimut                SLO     44:02    4 1:08:50    2                                          1:52:52 
    3     46 Simon Stanonik             OK Azimut                SLO     46:15    5 1:21:29    3                                          2:07:44 

   nc     48 Blaž Petrovič              OK Polaris               SLO     36:46    3 1:25:02   nc                                                  
          51 Matic Močnik               OK Azimut                SLO       dns      1:51:51    4                                                  
          49 Aljaž Pavšič               OK Azimut                SLO     55:04    8                                                               
          50 Urban Žnidaršič            Individuals/No club              53:10    7                                                               
          55 Šumečki Žan Luka           OK Tivoli                SLO     31:29    1     dns                                                       
          54 Martin Dobre               Individuals/No club            1:13:02    9                                                               
          47 Bernard Čižman             Individuals/No club              50:50    6                                                               



M21A  (3)                                     

    1     59 Aljoša Pečar               Mariborski OK            SLO     58:30    1   59:25    2                                          1:57:55 

          65 Nejc Močnik                OK Azimut                SLO                  37:58    1                                                  
          60 Virgil Kos                 OK Tivoli                SLO   1:09:19    2     dns                                                       



M21B  (7)                                     

    1     68 Borut Seljak               OK Komenda               SLO   1:04:55    1   48:17    4                                          1:53:12 
    2     66 Alessio Rozzi              SSD GAJA                 ITA   1:34:18    3   51:09    5                                          2:25:27 

          71 Luka Plavčak            84 Škofjeloški OK           SLO                  45:15    3                                                  
          72 Janez Zavrl                OK Komenda               SLO                1:24:54    6                                                  
          73 Blaž Kovačič               OK Azimut                SLO                  40:33    2                                                  
          74 Emil Kacin                 OK Azimut                SLO                  36:50    1                                                  
          67 Stanko Čufer               PD Ajdovščina            SLO   1:10:50    2     dns                                                       



M21E  (18)                                    

    1     77 Fredrik Weihard         80 Sävedalens AIK           SWE     48:13    2   49:12    9                                          1:37:25 
    2     84 Teemu Takalo               Kajaanin Suunnistajat    FIN     58:50    6   54:15   11                                          1:53:05 
    3     75 Polster Thomas             HSV Spittal              AUT     58:24    5   59:11   13                                          1:57:35 
    4     81 Vid Bogovič             92 OK Brežice               SLO   1:01:47    7   56:40   12                                          1:58:27 
    5     80 Boštjan Čerin              OK Tivoli                SLO     54:04    3 1:12:03   15                                          2:06:07 
    6     76 Denis Kokelj               Kamniški OK              SLO     56:28    4 1:13:04   16                                          2:09:32 

          78 Peter Tušar                OK Azimut                SLO     47:10    1                                                               
          86 Ivan Boyadzhiev ml.        Mariborski OK            SLO                  44:08    5                                                  
          87 Christian Pfeifer          OLC Graz                 AUT                  41:06    2                                                  
          88 Lachlan Dow                OLC Graz                 AUT                  47:34    8                                                  
          90 Roland Fesselhofer         SU Schöckl Graz          AUT                  44:45    6                                                  
          91 Franz Glaner               SU Schöckl Graz          AUT                  42:09    4                                                  
          93 Hannes Pacher              SU Schöckl Graz          AUT                  53:41   10                                                  
          94 Sandro Schachner           SU Schöckl Graz          AUT                  45:02    7                                                  
          95 Lukas Scharnagl            SU Schöckl Graz          AUT                  41:51    3                                                  
          82 Žiga Brenčič               OK Komenda               SLO   1:32:26    8                                                               
          96 Matjaž Štanfel             OK Ris Delnice           CRO                  38:01    1                                                  
          85 Kračun Rajko               OK Polaris               SLO                1:02:54   14                                                  



M35  (15)                                     

    1    104 Bojan Jevševar          62 OK Brežice               SLO     46:45    2   32:57    1                                          1:19:42 
    2    108 Jazbar Jožko               OK Azimut                SLO     46:09    1   38:24    4                                          1:24:33 
    3     99 Tuomas Hakkarainen         Espoon Akilles           FIN     50:37    3   34:20    2                                          1:24:57 
    4    100 Miro Šalamun               OK Polaris               SLO     52:40    4   40:35    5                                          1:33:15 
    5    105 Aleš Poljanšek          70 OK Azimut                SLO   1:00:04    8   34:50    3                                          1:34:54 
    6    102 Kristian Bosisio           OK Trzin                 SLO     57:53    7   43:05    7                                          1:40:58 
    7     98 Janez Cimerman          72 OK Azimut                SLO   1:04:31   10   40:52    6                                          1:45:23 
    8     97 Stanislav Kustec           Mariborski OK            SLO     54:08    6   53:23   12                                          1:47:31 

         107 Daniele Bernasconi         ASCO Lugano              SUI        mp        43:50    8                                                  
         106 Andrej Cimerman            OK Polaris               SLO        mp        43:57    9                                                  
         101 Klemen Kenda               OK Azimut                SLO     53:37    5     dns                                                       
         111 Valter Foški               OK Polaris               SLO                  46:17   11                                                  
         112 Matej Kostanjevec          Mariborski OK            SLO                  45:40   10                                                  
         103 Robert Benko               OK Polaris               SLO       dns      1:09:19   13                                                  
         109 Janez Kostanjšek           OK Azimut                SLO   1:03:24    9                                                               



M45  (12)                                     

    1    119 Werner Pietsch          66 Naturfreunde Wien        AUT     32:31    1   30:34    5                                          1:03:05 
    2    121 Martin Gruenberger         Orienteering Klosterneub AUT     39:33    2   28:38    2                                          1:08:11 
    3    115 Miha Škarabot              OK Polaris               SLO     43:11    4   27:49    1                                          1:11:00 
    4    117 Marco Giovannini           OK Trzin                 SLO     42:53    3   29:09    3                                          1:12:02 
    5    114 Erich Göschl               OLC Währing              AUT     45:11    5   34:32    8                                          1:19:43 
    6    116 Igor Boncina               OK Azimut                SLO   1:15:28    6   35:08    9                                          1:50:36 

         118 Marko De Luisa             SSD GAJA                 ITA       dnf        36:30   10                                                  
         120 Valdir BABOLIM          68 COPA                     BRA       dns        33:09    6                                                  
         123 Vojko Kacin                OK Azimut                SLO                  33:53    7                                                  
         124 Silvij Močnik              OK Azimut                SLO                  29:09    3                                                  
         125 Aleš Zupan                 OK Polaris               SLO                  37:59   11                                                  
         126 Dušan Smole                OK Polaris               SLO                     mp                                                       



M50  (8)                                      

    1    127 Polster Josef              HSV Spittal              AUT     48:00    2   28:55    2                                          1:16:55 
    2    128 Roman Sladič            60 OK Perkmandeljc          SLO     59:33    3   31:47    3                                          1:31:20 
    3    130 Aleš Čerin                 OK Tivoli                SLO     47:27    1   45:03    7                                          1:32:30 
    4    129 Sean Sunley                Abominable O-men         AUS   1:05:27    4   44:05    6                                          1:49:32 
    5    131 Nati Shema                 Modiin O club            ISR   1:23:41    5   39:54    5                                          2:03:35 

         134 Pavel Rejec                OK Azimut                SLO                  33:40    4                                                  
         132 Günter Kradischnig         OLC Graz                 AUT                  25:53    1                                                  
         135 Boyadzhiev Ivan            Mariborski OK            SLO                  52:08    8                                                  



M55  (8)                                      

    1    142 Günther Dobnik             OLC Union Viktring       AUT     40:51    2   25:08    2                                          1:05:59 
    2    140 Josef Zapletal             Naturfreunde Wien        AUT     43:50    3   24:26    1                                          1:08:16 
    3    138 Philippe Clapuyt           ASUB Orientation         BEL     37:36    1   31:41    4                                          1:09:17 
    4    144 Frederic Genevois       55 Naturfreunde Wien        AUT     44:46    4   29:45    3                                          1:14:31 
    5    139 Vlado Sedej                OK Azimut                SLO     56:11    5   32:20    5                                          1:28:31 
    6    141 Gregers Jorgensen       57 Ballerup OK              DEN   1:06:28    7   36:03    6                                          1:42:31 
    7    143 Manfred Huemer             Sportunion Klagenfurt    AUT   1:01:12    6   51:18    8                                          1:52:30 
    8    145 Janko Lapajne              OK Azimut                SLO   1:32:41    8   39:17    7                                          2:11:58 



M60  (5)                                      

    1    150 Robert Mayrhofer        53 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRU AUT     39:52    1   30:36    3                                          1:10:28 
    2    151 Erkki Kari                 Kajaanin Kuohu           FIN     44:34    2   27:30    1                                          1:12:04 
    3    152 Günther Prommer            NFStV Naturfreunde St.Ve AUT     55:16    3   29:30    2                                          1:24:46 

         148 Karst Mooij             50 Argus                    NED        mp        32:05    4                                                  
         149 Roberto DIAS TORRES        COPA                     BRA       dns      1:39:26    5                                                  



W10  (2)                                      

    1    155 Zala Ferenc                OK Tivoli                SLO     16:54    1   12:10    1                                            29:04 
    2    157 Luna Pestotnik Stres       Carpe Diem               SLO     22:00    2   52:52    2                                          1:14:52 



W12  (4)                                      

    1    163 Ana Pia Pogačar         02 OK Komenda               SLO     20:29    1   11:50    1                                            32:19 
    2    165 Katja Zgonec               OK Tivoli                SLO     38:40    2   16:59    2                                            55:39 

         161 Rebeka Kamšek              OK Tivoli                SLO     46:41    3                                                               
         167 Anja Škarabot              OK Polaris               SLO                  23:27    3                                                  



W14  (14)                                     

    1    172 Julija Ferenc              OK Tivoli                SLO     16:12    1   28:18    3                                            44:30 
    2    170 Ana Šalamun                OK Polaris               SLO     18:20    3   33:32    4                                            51:52 
    3    179 Pia Grünberger             Orienteering Klosterneub AUT     24:30    5   50:46    6                                          1:15:16 
    4    177 Patricija Primožič         OK Komenda               SLO     22:51    4 1:00:48    7                                          1:23:39 
    5    168 Zala Zavrl              01 OK Komenda               SLO     24:31    6 1:10:46    9                                          1:35:17 

         174 Mihala Korelc              OK Komenda               SLO     17:30    2      mp                                                       
         176 Nika Ferlan                Individuals/No club              30:07    8                                                               
         169 Dora Pestotnik Stres       Carpe Diem               SLO       dns      1:02:59    8                                                  
         183 Nika Poljanšek             OK Azimut                SLO                  47:56    5                                                  
         184 Anna Lueger                SU Schöckl Graz          AUT                  21:58    1                                                  
         185 Laura Sladek               SU Schöckl Graz          AUT                  28:01    2                                                  
         178 Rebeka Dovč                OK Tivoli                SLO     26:06    7                                                               
         181 Ivana Mužina               Individuals/No club                 mp                                                                    
         175 Andreja Peršič             Individuals/No club              45:14    9                                                               



W16  (10)                                     

    1    187 Monika Ravnikar         98 OK Komenda               SLO     37:33    4   24:03    1                                          1:01:36 
    2    189 Brina Foški                OK Polaris               SLO     35:50    3   29:37    2                                          1:05:27 
    3    191 Marjeta Lipužič         98 OK Komenda               SLO     39:09    6   31:17    3                                          1:10:26 
    4    188 Pia Dobravec               OK Azimut                SLO     35:07    2   35:32    4                                          1:10:39 
    5    194 Lara Gantar                OK Azimut                SLO     30:24    1   40:50    5                                          1:11:14 
    6    186 Blažka Rupnik              OK Azimut                SLO     39:05    5   58:11    7                                          1:37:16 
    7    190 Petra Trček                OK Azimut                SLO     41:10    7 1:01:06    8                                          1:42:16 
    8    192 Anja Humar                 OK Azimut                SLO     55:30    9   57:06    6                                          1:52:36 

         193 Špela Kunstelj             Individuals/No club            1:15:58   10                                                               
         196 Tjaša Kogovšek             OK Azimut                SLO     47:32    8     dns                                                       



W21B  (8)                                     

    1    203 Tina Zagorc                Kamniški OK              SLO     44:28    1   40:40    2                                          1:25:08 
    2    197 Barbara Kmetec             Kamniški OK              SLO     49:42    2   57:01    5                                          1:46:43 
    3    202 Alenka Vuga Seljak         OK Komenda               SLO     54:49    3 1:05:38    7                                          2:00:27 
    4    199 Lorenza Pravato            SSD GAJA                 ITA   1:39:05    4 1:36:26    8                                          3:15:31 

         206 Lidija Hribar              Kamniški OK              SLO                  26:49    1                                                  
         207 Valerija Lovrec            Kamniški OK              SLO                1:05:00    6                                                  
         198 Marjanca Poljanšek      70 OK Azimut                SLO       dns        54:47    4                                                  
         208 Marjana Rejec              OK Azimut                SLO                  52:02    3                                                  



W21E  (15)                                    

    1    215 Mojca Flerin               Kamniški OK              SLO     46:53    1   29:42    1                                          1:16:35 
    2    214 Jessica Orr                EUOC                     GBR     55:28    4   35:20    5                                          1:30:48 
    3    211 Chloe Haines               EUOC                     GBR     55:59    5   40:43    6                                          1:36:42 
    4    213 Metka Udovic               OK Trzin                 SLO     51:09    2   57:33   12                                          1:48:42 
    5    212 Marianne Joggi             OLG Kölliken             SUI     53:43    3   57:06   11                                          1:50:49 
    6    220 Jona Mirnik                OK Komenda               SLO   1:05:29    6   50:20    9                                          1:55:49 
    7    210 Suzana Drevenšek           Kamniški OK              SLO   1:38:25    8 1:08:18   13                                          2:46:43 

         218 Eva Casagrande             OK Tivoli                SLO        mp      1:14:18   14                                                  
         221 Ajda Flašker               OK Komenda               SLO                  32:41    3                                                  
         222 Tajda Foški                OK Polaris               SLO                  51:29   10                                                  
         223 Gudrun Englmaier           SU Schöckl Graz          AUT                  43:57    7                                                  
         224 Maren Herrgesell           OLC Graz                 AUT                  34:02    4                                                  
         225 Lisa Pacher                SU Schöckl Graz          AUT                  30:00    2                                                  
         209 Urša Beguš                 OK Azimut                SLO   1:24:55    7     dns                                                       
         226 Urša Tomažin               OK Azimut                SLO                  45:24    8                                                  



W35  (9)                                      

    1    232 Marina Skern               Naturfreunde Wien        AUT     40:23    3   30:59    2                                          1:11:22 
    2    228 Johanna Hakala-Kähäri      Individuals/No club              42:25    4   30:34    1                                          1:12:59 
    3    233 Anica Hribar            62 OK Brežice               SLO     39:08    2   38:23    3                                          1:17:31 
    4    229 Christine Grünberger       Orienteering Klosterneub AUT   1:00:57    6   38:23    3                                          1:39:20 
    5    230 Christine Calvet           OLC Währing              AUT     57:58    5   42:52    5                                          1:40:50 
    6    227 Irena Hacin Kölner      78 OK Komenda               SLO   1:03:45    7 1:21:57    7                                          2:25:42 
    7    231 Nicole Revencu             ASUB Orientation         BEL   1:11:36    8 2:15:32    8                                          3:27:08 

         234 Karin Bernasconi           ASCO Lugano              SUI     38:43    1     dns                                                       
         238 Saša Žižek                 OK Azimut                SLO                  45:08    6                                                  



W50  (5)                                      

    1    239 Annette Bonde           62 Ballerup OK              DEN     34:14    1   26:16    1                                          1:00:30 
    2    241 Ines Mayrhofer          55 LAUFKLUB KOMPASS INNSBRU AUT     53:35    2   46:25    2                                          1:40:00 
    3    240 Dicky Mooij             50 Argus                    NED   1:12:38    5 1:05:56    3                                          2:18:34 
    4    243 Martha Prommer             NFStV Naturfreunde St.Ve AUT   1:09:07    4 1:16:04    4                                          2:25:11 
    5    242 Julie Sunley               Abominable O-men         AUS     57:42    3 1:50:37    5                                          2:48:19 



KIDS  (1)                                     

    1    247 Mojca Kunc                 OK Tivoli                SLO     18:56    1   19:25    1                                            38:21 



BEGINNERS  (13)                               

    1    254 Tinka Ferenc               OK Tivoli                SLO     29:09    4   21:38    2                                            50:47 

         258 Karolina Kamšek            OK Tivoli                SLO     32:11    5                                                               
         259 Tim Zver                   OK Tivoli                SLO     24:59    1                                                               
         260 Lara Zupan                 OK Komenda               SLO     28:00    2                                                               
         261 Romana Zupan               OK Komenda               SLO     28:08    3                                                               
         262 Jan Lazar                  Individuals/No club              45:28    8                                                               
         263 Sara Fučka                 Individuals/No club              46:07    9                                                               
         264 Aleks Fučka                Individuals/No club              35:32    6                                                               
         265 Lucija Koren               Individuals/No club              38:36    7                                                               
         266 Julija Osvald              Individuals/No club                           45:30    4                                                  
         267 Špela Kostanjevec          Mariborski OK            SLO                  20:39    1                                                  
         268 Stres Pestotnik            Carpe Diem               SLO                  21:38    2                                                  
         269 Martin Koderman            Individuals/No club                             dnf                                                       



OPEN GREEN  (15)                              

         296 Alenka Škarabot            OK Polaris               SLO                1:09:46    2                                                  
         272 Andreja Merše              Individuals/No club              17:53    1                                                               
         273 Klara Merše                Individuals/No club              20:42    3                                                               
         274 Klara Dim                  Individuals/No club              19:53    2                                                               
         275 David Forster              SŠ Domžale               SLO     44:27   12                                                               
         276 Klemen Kreča               SŠ Domžale               SLO     28:59    5                                                               
         277 Tomaž Žibert               SŠ Domžale               SLO     43:09   11                                                               
         278 Aleks Rožman               SŠ Domžale               SLO     32:56    7                                                               
         279 Žiga Štiftar               SŠ Domžale               SLO     34:44    8                                                               
         280 Aleksander Porenta         SŠ Domžale               SLO     38:51    9                                                               
         281 Luka Gjurin                SŠ Domžale               SLO     32:43    6                                                               
         282 Luka Kralj                 SŠ Domžale               SLO     40:58   10                                                               
         285 Rok, Peter Trtnik, Smr     Individuals/No club              21:44    4                                                               
         286 Katarina Kušar             Individuals/No club                dns        53:34    1                                                  
         287 Klemen Berger              SŠ Domžale               SLO        mp                                                                    



OPEN RED  (7)                                 

    1    297 Barbara in Žiga KUŠAR      Individual               SLO   1:32:39    3 1:08:49    4                                          2:41:28 
    2    298 Tim Skern                  Naturfreunde Wien        AUT   1:36:13    4 1:21:29    5                                          2:57:42 

         299 Janez Šumečki              RJZ Velenje              SLO   1:17:58    1     dns                                                       
         300 Clarke Stinčič             OK Jelen                 CRO   1:27:34    2                                                               
         301 Daniel Gotthard            HSV Spittal              AUT                  40:53    1                                                  
         302 Christian Gotthard         HSV Spittal              AUT                  45:11    3                                                  
         303 Thomas Holzer              Individuals/No club                           41:01    2