Cerkno Cup 2016 24.7.2016 14:33:55
Overall results after stage 3

Pos.  St. No.  Name                     Class      Club                  Country  Time 1        Time 2       Time 3          Time    Time+  

BEGINNERS     (1470m, 65m)
  1.      134  Pavlič Zdenko            BEGINNERS  GAJA                  ITA       63:32  (3)    47:11  (2)   60:16  (4)   170:59           
          141  Pelessoni Sandor         BEGINNERS  GAJA                  ITA       44:55  (2)    34:05  (1)      mp          disq           
          140  Pelessoni Jozef          BEGINNERS  GAJA                  ITA       21:43  (1)       mp        39:43  (1)     disq           
           65  Zupan Lara               BEGINNERS  OK Komenda            SLO                     47:47  (3)   43:56  (3)     disq           
          118  Ferenc Martin            BEGINNERS  OK Tivoli             SLO                                  41:27  (2)     disq           
           11  Tušar Maja               BEGINNERS  OK Azimut             SLO                       dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KIDS     (1410m, 55m)
  1.      167  Mikkelsen Jonas          KIDS       HOK                   DEN       24:00  (1)    20:26  (2)   41:32  (3)    85:58           
          254  Sedej David              KIDS       OK Azimut             SLO       26:52  (2)      dns          dns          disq           
          255  Cokan Jan                KIDS                                                     18:06  (1)   31:15  (2)     disq           
          253  Čirić Tara               KIDS                                                                  42:02  (4)     disq           
          334  Bauman Maša              KIDS       MOK                   SLO                                  45:25  (5)     disq           
          335  Rupnik Oskar             KIDS                                                                  25:53  (1)     disq           
          337  Holzer Delania           KIDS       X-OL                  AUT                                  53:41  (6)     disq           
           49  Kepic Ema                KIDS       Kamniški OK           SLO                                    dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M12     (1470m, 65m)
  1.       14  Salopek Tihon            M12        OK Azimut             SLO       13:57  (1)    16:54  (1)   18:57  (1)    49:48           
  2.       50  Kern Rok                 M12        OK Komenda            SLO       15:52  (2)    20:59  (2)   20:19  (2)    57:10   +07:22  
  3.       64  Zupan Tilen              M12        OK Komenda            SLO       18:52  (4)    21:54  (3)   20:57  (3)    61:43   +11:55  
  4.      129  Polojaz Goran            M12        GAJA                  ITA       16:49  (3)    26:22  (5)   25:41  (5)    68:52   +19:04  
  5.      104  Jevševar Martin          M12        OK Brežice            SLO       22:00  (5)    31:35  (7)   21:40  (4)    75:15   +25:27  
  6.       90  Allwinger Otto           M12        MOK                   SLO       22:18  (6)    23:18  (4)   30:02  (7)    75:38   +25:50  
          257  Katarič Tit              M12        OK Azimut             SLO                     30:44  (6)   31:16  (8)     disq           
            1  Čelik Aljaž              M12        OK Azimut             SLO                       dns        25:58  (6)     disq           
           51  Gregorc Denis            M12        OK Komenda            SLO         dns           dns          dns          disq           
           52  Turk Nejc                M12        OK Komenda            SLO         dns           dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M14     (1980m, 90m)
  1.      163  Mikkelsen Jacob          M14        HOK                   DEN       23:35  (1)    27:00  (1)   24:20  (1)    74:55           
  2.       86  MONTEMONT Clément        M14        3810 RA               FRA       58:44  (5)    46:53  (2)   59:44  (3)   165:21   +90:26  
  3.      130  Kalc Kristjan            M14        GAJA                  ITA       58:05  (4)    66:32  (3)   68:34  (4)   193:11  +118:16  
          196  Citron Alessandro        M14        OrTarzo               ITA       44:40  (2)                                disq           
          195  Bernardi Matteo          M14        OrTarzo               ITA       47:16  (3)                                disq           
          112  Hernec Rok               M14        OK Tivoli             SLO                                  52:46  (2)     disq           
           53  Gregorc Erik             M14        OK Komenda            SLO         dns           dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M18     (3190m, 210m)
  1.       32  Bogataj Mark             M18        OK Azimut             SLO       36:27  (2)    70:13  (1)   39:07  (1)   145:47           
  2.       70  Blaž Matic               M18        OK Komenda            SLO       43:43  (5)    73:56  (2)   43:20  (2)   160:59   +15:12  
  3.      123  Le Contellec Jozef       M18        2906                  FRA       42:31  (3)    78:31  (3)   49:55  (3)   170:57   +25:10  
  4.       69  Ravnikar Žan             M18        OK Komenda            SLO       36:03  (1)    97:40  (4)   54:59  (5)   188:42   +42:55  
  5.       92  Allwinger Herwig Jr      M18        MOK                   SLO       47:27  (6)   102:07  (5)   51:41  (4)   201:15   +55:28  
          201  Tonetto Marco            M18        OrTarzo               ITA       73:50  (9)                                disq           
          200  Nielsen Erik             M18        OrTarzo               ITA       43:31  (4)                                disq           
          199  De Biasi Alessandro      M18        OrTarzo               ITA       58:22  (8)                                disq           
          234  Škarabot Matej           M18        OK Polaris            SLO       55:57  (7)      dns                       disq           
          132  Bonfiglioli Leonardo     M18        GAJA                  ITA                                     mp          disq           
          156  Kundörfer Jan            M18        SUSO                  AUT                        mp                       disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M21A     (3230m, 200m)
  1.      191  Gaeumann Christoph       M21A       cOLb                  SUI       58:01  (1)   102:41  (1)   67:56  (2)   228:38           
  2.       72  Zupan Gregor             M21A       OK Komenda            SLO       58:49  (2)   132:52  (2)   80:53  (4)   272:34   +43:56  
  3.        6  Močnik Matic             M21A       OK Azimut             SLO       69:14  (5)   137:58  (3)   81:22  (5)   288:34   +59:56  
  4.       35  Močnik Nejc              M21A       OK Azimut             SLO       65:20  (4)   184:32  (4)   93:03  (6)   342:55  +114:17  
          137  Giacometti Carlo         M21A       GAJA                  ITA       63:20  (3)      dnf       105:32  (7)     disq           
            5  Knap Franc               M21A       OK Azimut             SLO                                  62:44  (1)     disq           
          126  Golja Elio               M21A       OK Polaris            SLO                        mp        72:41  (3)     disq           
           81  Eržen Boris              M21A       ŠOK                   SLO                                 125:06  (8)     disq           
           43  Zobavnik Aleš            M21A       Kamniški OK           SLO         dns           dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M21B     (2480m, 150m)
  1.       37  Bogataj Boštjan          M21B       OK Azimut             SLO       53:36  (2)    85:01  (2)   46:44  (5)   185:21           
  2.      159  Immervoll Christopher    M21B       SUSO                  AUT       57:08  (3)    93:05  (5)   39:53  (2)   190:06   +04:45  
  3.        7  Vidič Matej              M21B       OK Azimut             SLO       50:27  (1)   110:22  (6)   59:27  (10)  220:16   +34:55  
            8  Koprivc Matjaž           M21B       OK Azimut             SLO       61:57  (4)                 46:13  (3)     disq           
            9  Pust Tomaž               M21B       OK Azimut             SLO                     74:35  (1)   57:52  (8)     disq           
           36  Kacin Emil               M21B       OK Azimut             SLO         dns         91:13  (3)   55:21  (7)     disq           
          242  Rupnik Ambrož            M21B       OK Azimut             SLO                     93:00  (4)   37:24  (1)     disq           
          333  Čopi Gašper              M21B       OK Azimut             SLO                                  46:38  (4)     disq           
          235  Čopi Simon               M21B       OK Azimut             SLO                                  47:01  (6)     disq           
           60  Seljak Borut             M21B       OK Komenda            SLO                                  58:23  (9)     disq           
           82  Plavčak Luka             M21B       ŠOK                   SLO                                  70:59  (13)    disq           
          241  Smrekar Peter            M21B       OK Tivoli             SLO                       dns        64:22  (11)    disq           
          336  Drešček Andraž           M21B       OK Azimut             SLO                                  67:42  (12)    disq           
          147  Lehofer Harald           M21B       NF Kühnsdorf          AUT                       dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M21E     (3950m, 250m)
  1.       94  Kujala Jouni             M21E       Pohjant               FIN       45:48  (4)    76:42  (1)   46:47  (4)   169:17           
  2.      152  Gösswein Csaba           M21E       POS                   HUN       40:09  (2)    88:41  (5)   42:08  (1)   170:58   +01:41  
  3.      186  Pfeifer Christian        M21E       OLCG                  AUT       46:43  (6)    80:26  (2)   44:13  (2)   171:22   +02:05  
  4.       74  Zorman Jernej            M21E       OK Komenda            SLO       43:24  (3)    82:22  (3)   48:01  (5)   173:47   +04:30  
  5.      170  Russell-keely Bryan      M21E       IFK Lidingö           SWE       46:19  (5)    87:46  (4)   46:22  (3)   180:27   +11:10  
  6.       23  Tušar Peter              M21E       OK Azimut             SLO       49:07  (7)    89:40  (6)   48:47  (6)   187:34   +18:17  
  7.       24  Hvala Gregor             M21E       OK Azimut             SLO       49:54  (8)   101:09  (7)   59:55  (9)   210:58   +41:41  
  8.       99  Schou Morten             M21E       OK SNAB               DEN       55:31  (10)  109:40  (8)   53:14  (7)   218:25   +49:08  
  9.      179  Polster Thomas           M21E       HSV Spittal           AUT       68:44  (12)  114:05  (9)   78:59  (13)  261:48   +92:31  
          114  Šumečki Žan Luka         M21E       OK Tivoli             SLO       53:20  (9)      dns        62:29  (12)    disq           
          113  Borštnik Andrej          M21E       OK Tivoli             SLO       63:43  (11)      mp        56:51  (8)     disq           
          169  Suominen Miika           M21E       RR                    FIN       39:21  (1)                                disq           
           10  Stanonik Simon           M21E       OK Azimut             SLO         dns            mp        60:59  (10)    disq           
          107  Bogovič Vid              M21E       OK Brežice            SLO          mp                      61:25  (11)    disq           
          125  Wernig Stefan            M21E       NFSOLG                AUT         dnf                                     disq           
           39  Lapajne Jošt             M21E       OK Azimut             SLO         dns           dns          dns          disq           
           25  Štanfel Matjaž           M21E       OK Azimut             SLO                       dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M35     (3230m, 200m)
  1.      100  Salopek Tihomir          M35        RIS                   CRO       44:15  (4)    97:16  (2)   57:07  (2)   198:38           
  2.      105  Jevševar Bojan           M35        OK Brežice            SLO       43:31  (3)   100:04  (3)   63:56  (6)   207:31   +08:53  
  3.       91  Allwinger Herwig         M35        MOK                   SLO       49:53  (9)   101:06  (4)   59:07  (3)   210:06   +11:28  
  4.       66  Kölner Blaž              M35        OK Komenda            SLO       49:21  (8)   117:18  (6)   60:53  (5)   227:32   +28:54  
  5.       93  Trummer Herfried         M35        OCFF                  AUT       52:11  (10)  115:44  (5)   73:31  (8)   241:26   +42:48  
  6.      164  Mikkelsen Mads           M35        HOK                   DEN       54:48  (11)  119:23  (7)   67:23  (7)   241:34   +42:56  
  7.      131  Pavlič Gregor            M35        GAJA                  ITA       76:49  (12)  121:04  (8)   93:41  (9)   291:34   +92:56  
           41  Pretnar Janez            M35        Kamniški OK           SLO       40:41  (2)    85:22  (1)                  disq           
          216  Larotella Roberto        M35        Orienteering Trieste  ITA       85:35  (13)  133:52  (9)     dns          disq           
           17  Poljanšek Aleš           M35        OK Azimut             SLO       45:18  (5)      dns        53:04  (1)     disq           
          197  Pin Roland               M35        OrTarzo               ITA       39:14  (1)                                disq           
          198  Piccin Pierpaolo         M35        OrTarzo               ITA       91:58  (14)                               disq           
           28  Kenda Klemen             M35        OK Azimut             SLO       47:44  (7)      dns          dns          disq           
          217  Škarabot Miha            M35        OK Polaris            SLO       47:39  (6)      dns                       disq           
           89  Bauman Boris             M35        MOK                   SLO                                  59:19  (4)     disq           
          124  Scherr Bruno             M35        NFSOLG                AUT          mp                                     disq           
          158  Pacher Hannes            M35        SUSO                  AUT         dns           dns          dns          disq           
           46  Kolman Miran             M35        Kamniški OK           SLO                                    dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M45     (2360m, 175m)
  1.      148  Westin Kjell             M45        POL                   NOR       38:14  (1)    78:20  (1)   38:30  (1)   155:04           
  2.       83  Binsch Olaf              M45        THOR                  NED       49:58  (2)    78:53  (2)   43:30  (3)   172:21   +17:17  
  3.       79  Sladič Roman             M45        ŠOK                   SLO       71:10  (4)   144:25  (3)   73:51  (7)   289:26  +134:22  
          121  Le Contellec Bertrand    M45        2906                  FRA       55:16  (3)       mp        48:00  (4)     disq           
           55  Korelc Andrej            M45        OK Komenda            SLO                                  73:57  (8)     disq           
           29  Bončina Igor             M45        OK Azimut             SLO                       dns        48:46  (5)     disq           
          220  Holzer Thomas            M45        X-OL                  AUT                                  70:01  (6)     disq           
          651  Močnik Silvij            M45        OK Azimut             SLO                                  38:35  (2)     disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M50     (2360m, 175m)
  1.      178  Polster Josef            M50        HSV Spittal           AUT       38:01  (1)    81:06  (2)   46:42  (1)   165:49           
  2.      110  Pribaković Borštnik Ana  M50        OK Tivoli             SLO       52:23  (3)    92:57  (3)   48:01  (2)   193:21   +27:32  
  3.      172  Knudsen Anders           M50        HG                    DEN       79:29  (4)   113:17  (6)   68:03  (7)   260:49   +95:00  
          194  Opetnik Siegfried        M50        HSVK                  AUT       41:57  (2)    78:32  (1)     dns          disq           
          135  Pizzamus Paolo           M50        GAJA                  ITA                    105:01  (5)   62:10  (5)     disq           
           12  Leban Marijan            M50        OK Azimut             SLO                    142:05  (9)   60:02  (4)     disq           
           62  Zavrl Janez              M50        OK Komenda            SLO                    134:09  (8)   70:31  (8)     disq           
          109  Borštnik Aleš            M50        OK Tivoli             SLO          mp         97:19  (4)   55:47  (3)     disq           
          128  Clemente Mauro           M50        GAJA                  ITA                    115:13  (7)                  disq           
          111  Čerin Aleš               M50        OK Tivoli             SLO                                  65:20  (6)     disq           
          108  Hakulinen Pekka          M50        EsSu                  FIN         dns           dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M55     (2090m, 160m)
  1.      175  Skorpil Martin           M55        OK Brada              CZE       42:39  (1)    51:52  (1)   45:04  (2)   139:35           
  2.       87  MONTEMONT Patrice        M55        3810 RA               FRA       44:21  (2)    67:24  (2)   44:22  (1)   156:07   +16:32  
  3.       97  Schou Henning            M55        OK SNAB               DEN       69:43  (3)    77:11  (3)   61:03  (3)   207:57   +68:22  
           88  Boyadzhiev Ivan          M55        MOK                   SLO                                  80:45  (4)     disq           
          184  Kradischnig Günter       M55        OLCG                  AUT         dns           dns          dns          disq           
          174  Bagness Martin           M55        WAROC                 GBR         dns           dns          dns          disq           
           31  Rejec Pavel              M55        OK Azimut             SLO                                    dnf          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M60     (2090m, 160m)
  1.      103  Cachard Christian        M60        CSM Rillieux          FRA       43:27  (1)    65:06  (1)   46:36  (2)   155:09           
  2.       78  Francis Terrin           M60        ACA                   FRA       67:15  (2)    74:14  (2)   48:44  (3)   190:13   +35:04  
  3.      101  Zonato Stefano           M60        PuoRy                 FIN       67:32  (3)    93:13  (5)   43:59  (1)   204:44   +49:35  
  4.       13  Nelson Charles           M60        OK Azimut             SLO       80:39  (5)    76:44  (3)   56:43  (4)   214:06   +58:57  
  5.       26  Lapajne Janko            M60        OK Azimut             SLO       97:37  (6)    86:18  (4)   63:12  (6)   247:07   +91:58  
  6.       27  Sedej Vlado              M60        OK Azimut             SLO       70:38  (4)   119:42  (6)   59:30  (5)   249:50   +94:41  
          176  Aloush David             M60        Modiin                ISR          mp        148:48  (7)   71:17  (7)     disq           
           95  Lewsley Andy             M60        BL                    GBR         dns           dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M65     (1610m, 95m)
  1.      146  Germ Wolfgang            M65        NF Kühnsdorf          AUT       41:27  (1)    44:23  (1)   57:06  (4)   142:56           
  2.      182  Graf Josef               M65        omaha                 AUT       55:40  (3)    48:34  (3)   53:13  (2)   157:27   +14:31  
  3.      229  Kafer Franz              M65        HSV Pinkafeld         AUT       59:30  (4)    44:32  (2)   53:26  (3)   157:28   +14:32  
  4.      183  Grabenhofer Wilhelm      M65        omaha                 AUT       49:30  (2)    48:38  (4)   59:33  (5)   157:41   +14:45  
  5.      181  Benedek Robert           M65        omaha                 AUT       60:16  (5)    62:18  (5)   52:49  (1)   175:23   +32:27  
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M70     (1610m, 95m)
  1.       76  Kyyrönen Heikki          M70        KS                    FIN       41:45  (1)    41:13  (1)   40:37  (1)   123:35           
  2.      180  Ziermann Paul            M70        omaha                 AUT       66:39  (2)    69:43  (2)   87:29  (3)   223:51  +100:16  
  3.      192  Simonsen Hans Jørgen     M70        PAN                   DEN       70:16  (3)    96:45  (3)   81:32  (2)   248:33  +124:58  
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MW10     (1410m, 55m)
  1.       33  Bogataj Rok              MW10       OK Azimut             SLO       11:37  (1)    13:49  (1)   17:58  (2)    43:24           
  2.       22  Leban Domen              MW10       OK Azimut             SLO       24:26  (4)    17:54  (2)   25:24  (3)    67:44   +24:20  
  3.       85  Groeneveld Odin          MW10       THOR                  NED       20:49  (3)    21:04  (3)   31:00  (5)    72:53   +29:29  
          166  Mikkelsen Ella           MW10       HOK                   DEN       14:22  (2)       mp        25:37  (4)     disq           
           59  Seljak Luka              MW10       OK Komenda            SLO                                  16:07  (1)     disq           
           58  Seljak Jaka              MW10       OK Komenda            SLO                                  92:00  (7)     disq           
          117  Ferenc Tinka             MW10       OK Tivoli             SLO                                  81:38  (6)     disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OPEN     (2360m, 175m)
  1.      139  Pelessoni Renato         OPEN       GAJA                  ITA       77:00  (6)   141:42  (3)   82:42  (1)   301:24           
          250  Kacin Vojko              OPEN       OK Azimut             SLO       66:44  (5)   138:11  (2)     dns          disq           
          249  Jevstafiev Oleksandr     OPEN                                       47:04  (4)   105:44  (1)     dns          disq           
          252  Rodman Maks              OPEN       PD Ajdovščina         SLO       44:06  (3)      dns          dns          disq           
          251  Krivičić Dragan          OPEN                                      129:27  (7)       mp          dns          disq           
          144  Kete Ivo                 OPEN       PD Ajdovščina         SLO       40:28  (1)       mp                       disq           
          143  Čufer Stanko             OPEN       PD Ajdovščina         SLO       42:48  (2)                                disq           
          133  Pacor Fulvio             OPEN       GAJA                  ITA                                    dnf          disq           
          157  Kundörfer Rainer         OPEN       SUSO                  AUT                        mp                       disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W12     (1470m, 65m)
  1.       15  Leban Manja              W12        OK Azimut             SLO       15:37  (1)    19:44  (1)   22:13  (1)    57:34           
            2  Pust Karin               W12        OK Azimut             SLO                     44:23  (2)   59:14  (3)     disq           
          211  Bauman Katka             W12        MOK                   SLO                                 103:46  (4)     disq           
          115  Ferenc Zala              W12        OK Tivoli             SLO                                  45:06  (2)     disq           
           45  Kepic Lara               W12        Kamniški OK           SLO                                    dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W14     (1980m, 90m)
  1.       16  Tušar Teja               W14        OK Azimut             SLO       41:27  (1)    38:03  (1)   43:34  (1)   123:04           
  2.       54  Ravnikar Nika            W14        OK Komenda            SLO       56:12  (5)    41:16  (2)   58:53  (3)   156:21   +33:17  
  3.      187  Pecorari Iris Aurora     W14        Semiperdo             ITA       49:09  (3)    68:33  (3)   71:09  (4)   188:51   +65:47  
          193  Cignini Stella           W14        Punto K               ITA       46:24  (2)       mp        57:12  (2)     disq           
          650  Zupan Lara               W14        OK Komenda            SLO       52:17  (4)                                disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W16     (1980m, 90m)
  1.       63  Zavrl Zala               W16        OK Komenda            SLO       29:24  (1)    26:22  (1)   28:35  (1)    84:21           
  2.       20  Poljanšek Nika           W16        OK Azimut             SLO       31:47  (2)    34:25  (3)   36:52  (2)   103:04   +18:43  
  3.      122  Le Contellec Lisa        W16        2906                  FRA       37:38  (3)    31:52  (2)   61:54  (8)   131:24   +47:03  
  4.       68  Primožič Patricija       W16        OK Komenda            SLO       44:34  (5)    48:12  (5)   42:51  (6)   135:37   +51:16  
  5.      155  Sitte Jana               W16        SUSO                  AUT       40:44  (4)    39:09  (4)   60:51  (7)   140:44   +56:23  
            3  Razpet Deja              W16        OK Azimut             SLO                                  41:59  (5)     disq           
           56  Korelc Mihala            W16        OK Komenda            SLO                                  38:29  (3)     disq           
          116  Ferenc Julija            W16        OK Tivoli             SLO                                  39:24  (4)     disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W18     (2480m, 150m)
  1.       71  Jezeršek Polona          W18        OK Komenda            SLO       36:37  (1)    68:06  (2)   38:22  (2)   143:05           
  2.      150  Westin Emilie            W18        POL                   NOR       50:10  (3)    68:18  (3)   39:04  (3)   157:32   +14:27  
  3.      236  Lueger Anna              W18        SUSO                  AUT       49:14  (2)    66:15  (1)   45:04  (5)   160:33   +17:28  
           21  Leban Mineja             W18        OK Azimut             SLO       89:13  (4)       mp        56:45  (6)     disq           
            4  Gantar Lara              W18        OK Azimut             SLO                     77:02  (4)   42:50  (4)     disq           
           57  Ravnikar Monika          W18        OK Komenda            SLO                                  37:58  (1)     disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W21B     (1980m, 90m)
  1.       73  Zupan Romana             W21B       OK Komenda            SLO       48:14  (1)    43:46  (1)   38:38  (1)   130:38           
  2.      185  Marko Carmen             W21B       OLCG                  AUT       55:48  (2)    60:17  (2)   52:53  (3)   168:58   +38:20  
  3.       38  Bogataj Nataša           W21B       OK Azimut             SLO       64:57  (3)    66:17  (4)   56:27  (4)   187:41   +57:03  
  4.      120  Le Contellec Anne        W21B       2906                  FRA      110:32  (4)   116:56  (5)   90:49  (6)   318:17  +187:39  
          162  Lueger Ingrid            W21B       SUSO                  AUT                     64:29  (3)   86:46  (5)     disq           
           61  Vuga Seljak Alenka       W21B       OK Komenda            SLO                                  38:40  (2)     disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W21E     (3230m, 200m)
  1.       47  Flerin Mojca             W21E       Kamniški OK           SLO       41:48  (2)    93:07  (1)   58:18  (3)   193:13           
  2.      160  Pacher Lisa              W21E       SUSO                  AUT       47:07  (4)    94:58  (2)   54:44  (1)   196:49   +03:36  
  3.      138  Borish Tori              W21E       GAJA                  ITA       53:51  (5)   119:17  (5)   57:56  (2)   231:04   +37:51  
  4.      189  Zambiasi Clizia          W21E       Semiperdo             ITA       62:15  (8)   117:50  (4)   76:17  (8)   256:22   +63:09  
  5.      151  Westin Kjersti           W21E       POL                   NOR       58:11  (7)   129:43  (6)   71:49  (6)   259:43   +66:30  
  6.       48  Kmetec Barbara           W21E       Kamniški OK           SLO       85:46  (10)  183:44  (7)  106:34  (12)  376:04  +182:51  
          153  Tóth Korinna             W21E       POS                   HUN       54:56  (6)      dnf        83:29  (10)    disq           
          171  Neumann Laurina          W21E       IFK Lidingö           SWE       46:10  (3)       mp        59:58  (5)     disq           
           40  Tomažin Urša             W21E       OK Azimut             SLO       63:03  (9)       mp        77:53  (9)     disq           
          168  Nurmi Kirsi              W21E       IFK                   SWE       35:46  (1)                                disq           
          247  Jeram Nuša               W21E       OK Azimut             SLO                    108:17  (3)   59:05  (4)     disq           
          248  Olivier Sandra           W21E       Belise 77             FRA                                  72:47  (7)     disq           
          127  Foški Tajda              W21E       OK Polaris            SLO                        mp        85:09  (11)    disq           
           44  Drevenšek Suzana         W21E       Kamniški OK           SLO                                 120:58  (13)    disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W35     (2360m, 175m)
  1.      190  Pauli Isabelle           W35        cOLb                  SUI       54:30  (2)    75:42  (1)   48:09  (1)   178:21           
  2.      165  Mikkelsen Irene          W35        HOK                   DEN       73:20  (4)   109:26  (3)   48:52  (2)   231:38   +53:17  
  3.      145  Germ Petra               W35        NF Kühnsdorf          AUT       64:13  (3)   137:42  (5)   63:19  (3)   265:14   +86:53  
  4.       67  Hacin Kölner Irena       W35        OK Komenda            SLO       93:47  (6)   138:11  (6)  111:58  (8)   343:56  +165:35  
  5.       42  Pretnar Irma             W35        Kamniški OK           SLO       90:31  (5)   179:32  (7)  103:31  (7)   373:34  +195:13  
          106  Hribar Anica             W35        OK Brežice            SLO       52:02  (1)   101:56  (2)      mp          disq           
          188  Kuzmin Anka              W35        Semiperdo             ITA                    113:11  (4)   91:57  (6)     disq           
           18  Žižek Saša               W35        OK Azimut             SLO                                  81:16  (5)     disq           
           80  Plavčak Ana              W35        ŠOK                   SLO                                  67:23  (4)     disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W45     (2090m, 160m)
  1.      149  Westin Lenka             W45        POL                   NOR       90:44  (2)    81:07  (1)   61:48  (2)   233:39           
  2.       19  Poljanšek Marjanca       W45        OK Azimut             SLO       83:05  (1)   115:42  (5)   85:11  (4)   283:58   +50:19  
  3.      173  Meyhoff Petersen Tine    W45        HG                    DEN       91:37  (3)   101:03  (3)   99:33  (7)   292:13   +58:34  
           84  Groeneveld Mietta        W45        THOR                  NED          mp         93:17  (2)   49:16  (1)     disq           
          102  Pierson Blandine         W45        7808IF                FRA          mp        107:05  (4)   65:22  (3)     disq           
          223  Ortar Miranda            W45        OK Azimut             SLO                                  85:38  (5)     disq           
           30  Rejec Marjana            W45        OK Azimut             SLO                                  85:56  (6)     disq           
          154  Pacher Gerhild           W45        SUSO                  AUT         dns           dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W55     (1610m, 95m)
  1.       98  Schou Helle              W55        OK SNAB               DEN       67:34  (1)    59:08  (1)   56:02  (1)   182:44           
  2.      177  Aloush Reif Ruth         W55        Modiin                ISR       89:06  (4)    73:08  (2)   74:16  (2)   236:30   +53:46  
  3.      119  Bouché Sylvie            W55        COLE                  FRA       80:19  (3)    88:04  (4)   79:22  (3)   247:45   +65:01  
          136  Rajgelj Chiara           W55        GAJA                  ITA      113:17  (5)   106:46  (5)     dns          disq           
          227  Schandor Gertrude        W55        HSV Pinkafeld         AUT       72:34  (2)    74:53  (3)      mp          disq           
           96  Lewsley Stella           W55        BL                    GBR         dns           dns          dns          disq           
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W65     (1610m, 95m)
  1.       77  Kyyrönen Paula           W65        KS                    FIN       75:42  (1)    79:45  (1)   99:08  (1)   254:35