Notice: Undefined index: bl_image1_desc in /home/rutka/orientacijska-zveza.si/public/inc/plugins.inc.php on line 145

Shema strani | Kontakt | Obveščevalne liste | Povezave | Oglaševanje | Webmaster | English

Mednarodna orientacijska zveza Olimpijski komite Slovenije - Združenje športnih Zvez Fundacija za šport Ministrstvo za šolstvo in šport
Domov / Aktualno / Novice

Novice

SOL2: Zorman premočan za zasledovalce (dodana analiza)

OZS, sobota, 11. 4. 2015

V Črnem Vrhu nad Idrijo, se je v soboto, 11. 4., odvijala 2. tekma Slovenske orientacijske lige. Tekmo je zaznamovala fizično in tehnično zahtevna proga s terenom, ki je krepko kaznoval vsakršno tehnično napako. Nejc Zorman (OK Komenda) je bil edini, ki se je v teh razmerah uspel spustiti pod mejo 10 minut (na kilometer zračne razdalje).

Izziv tekme je bil najti pravo ravnotežje med izbiro poti in tehnično zahtevnejšimi – direktnimi napadi na kontrolne točke.  Zorman in Dovč sta se od zasledovalcev uspela oddaljiti predvsem na račun daljših etap, ki sta jih taktično izbirala po poteh. Analiza etape 10-11 nakazuje, da je bil direktni tek po terenu približno 2x počasnejši od teka po poteh. Tako prvo- kakor tudi drugouvrščeni Jan Dovč (OK Tivoli) sta si na omenjeni etapi izbrala levo varianto po poteh in glede na tretjeuvrščenega Petra Tušarja (OK Azimut), ki je kontrolno točko napadel direktno, pridobila približno 2 minuti.

Zorman je povedel že na prvi etapi, v kateri je nakazal svojo fizično superiornost in tako samo v dveh minutah in pol ustvaril za 15 sekund prednosti, ki jo je povečeval vse do cilja.

Med dekleti je zmago slavila veteranka Ana Pribaković Borštnik (OK Tivoli), sledil pa sta ji mladinka Nuša Jeram (OK Azimut) in članica Tanja Pretnar (Kamniški OK).

Moška elita

Nejc Zorman (OK Komenda) je na današnji progi že v začetni tehnično nezahtevni etapi pokazal, da na tekmi nima prave konkurence. Glede na glavne tekmece je v prvih 200m pridobil več kot 15 sekund. Na daljših etapah (predvsem tistih po poteh) je bil sicer dobitnik srebrne kolajne Jan Dovč (OK Tivoli) zaznavno hitrejši, je pa zato na tehničnih etapah zagrešil več manjših napak. Tretjeuvrščeni Peter Tušar (OK Azimut) je sicer na tekaško zahtevnem kraškem terenu ubral napačno taktiko in izbiral direktnejše etape, ki pa so bile počasnejše. Najbolj izrazit zaostanek je pridelal na etapi 10-11, kjer je za več kot 200m krajšo pot čez drn in strn potreboval 2 minuti več kot zmagovalec. Ob slabši dnevni formi in nekaj drobnih napakah je tako na koncu za zmagovalcem zaostal že kar precej.

Analiza M21E

Moški – 4.6km / 200m (vzpona) / 22 KT
1 Jernej Zorman OK Komenda 45:02 +00:00
2 Jan Dovč OK Tivoli 48:10 +03:08
3 Peter Tušar OK Azimut 55:21 +10:19

Ženska elita

V ženski eliti so pri odločitvi o zmagovalki odločale predvsem napake. Kljub relativno precej višji hitrosti teka na terenu je morala Nuša Jeram (OK Azimut) zlato prepustiti Ani Pribaković Borštnik (OK Tivoli), ki je tekmo odtekla brez omembe vrednih napak. Nuša je v prvih 200m tekme sicer pridobila slabo minuto glede na kasnejšo zmagovalko, vendar je že v drugi etapi zaradi zmedenosti zanko kontrol 2-3-4 odtekla najprej v napačnem vrstnem redu. Pri povratku do KT4 je sicer dobri 2 minuti že nadoknadila, vendar ju je takoj za tem zaradi slabe izbire poti, pri kateri ni izkoristila steze v bližini, zopet izgubila.

V srednjem delu proge so se napake tekmovalk relativno zmanjšale, tik pred zaključkom pa je Nuša Jeram zopet izgubila 3 minute zaradi neuspešnega azimuta čez relativno kompleksen teren in kasnejše slabe izbire poti. Tretje uvrščena Tanja Pretnar (Kamniški OK) je sicer sotekmovalki uspela premagati samo na eni etapi, ji je pa s popolnim drugim delom proge uspelo zadržati relavitno nizek zaostanek za zmagovalko.